Klub MKS "Bzura" Ozorków otrzymuje dofinansowanie z budżetu Miasta Ozorkowa - Dziękujemy !!!

Następne spotkanie:

sezon 2022/2023

Poprzednie spotkanie

Bzura - Sparta Grodzisk Mazowiecki 1:3

Historia MKS-u

Na początku Robotniczy Klub Sportowy “Włókniarz”, a później do lat 90-tych Robotniczy Klub Sportowy “Bzura”, a od 1992 roku Miejski Klub Sportowy “BZURA”. Dokładna data powstania klubu nie jest znana, jednak z relacji członków pierwszego zarządu wynika, że był to rok 1948. Pierwszą sekcją w klubie była sekcja piłki nożnej i lekkiej atletyki. w latach pięćdziesiątych powstały następne sekcje: piłki siatkowej, boksu, piłki ręcznej i tenisa stołowego. Sekcja piłki nożnej działała w klubie nieprzerwanie od powstania klubu do 2002 roku. Obecnie w klubie funkcjonują dwie sekcje: piłki siatkowej i brydża sportowego. Dominująca jest piłka siatkowa. Mało jest znanych faktów jej działania z lat pięćdziesiątych czy nawet początku lat sześćdziesiątych. Piłka siatkowa wówczas działała w klubie głównie z inspiracji i zaangażowania członków samej drużyny. Pierwsze zapisy dotyczą lat 1961-1963, kiedy to drużyna została zgłoszona do rozgrywek grupy B i następnie awansowała do grupy A, a w skład tej drużyny wchodzili: M . Smulczyk, M. Marcinow, J. Czapliński, M. Szcześak, Rytczak, Z. Starzyński, H. Domalążek. Po czteroletniej przerwie od 1967 roku piłka siatkowa na stałe już znalazła sobie miejsce w klubie.
Po ukończeniu studiów Wychowania Fizycznego wraca H.Domalążek, który obejmuje funkcję trenera i zespół rozpoczyna systematyczne treningi. Rozpoczyna się także praca z młodzieżą od podstaw. Zespół z roku na rok awansuje i w 1970 gra już w III lidze okręgowej. W tej lidze zespół gra aż do 1985 roku, przy czym cały czas aż do 1984 roku trenerem był H. Domalążek, a najbardziej znanym zawodnikiem był Józef Jurek (grał później w Resovii Rzeszów i we Francji) wszyscy zawodnicy byli wychowankami, między innymi grę w zespole rozpoczynał brat Józefa – Krzysztof Jurek, który później zostaje trenerem i od tego momentu rozpoczyna się okres awansu w rozgrywkach klubowych. Wprawdzie jeszcze dwukrotnie spadła do III ligi, by po ponownym awansie w 1988/1989 do II ligi już praktycznie przez następne sezony nie schodzić poniżej poziomu tej ligi. Dwukrotnie też w tym czasie zmieniał się trener. J. Michalak zastąpił K. Jurka, a J. Michalaka zastąpił ponownie H. Domalążek. W 1991/92 ponowny powrót mgr. K. Jurka. Kadrę zespołu uzupełniają J. Pasiński, A. Piotrowski, M. Titaniec, K. Mielczarek. B. Wanot. Drużyna zajmuje III miejsce w II lidze. Lata 1992/1993 to sezon w którym po raz pierwszy Krzysztof Jurek wprowadza zespół do I ligi krajowej. Awans wywalczyła drużyna w składzie: J. Pasiński, A. Piotrowski, S. Nowak, S. Jędrzejewski, J. Owczarczyk, A. Lubczyński, P. Mikołajczyk, M. Jędrzejewski. Kierownikiem drużyny był W. Chełmiński. W następnym sezonie 1993/94 zespół wzmacnia reprezentant Polski juniorów M. Bartodziejski. Jednak trudna sytuacja finansowa klubu, a co się z tym wiąże nie najlepsza atmosfera w drużynie jest jedną z przyczyn spadku z I ligi. W sezonie 1994/1995 sprawy organizacyjno-finansowe przejmuje I. Chojnacki , który doprowadza do ich unormowania. Ponadto powraca ex-reprezentant Polski T. Wojciechowski. Skład zespołu uzupełnia Marcin Sadecki. Pozwala to drużynie zająć I miejsce i po raz drugi awansować do I ligi. Miłym akcentem jest też VI miejsce Juniorów Młodszych w Mistrzostwach Polski oraz awans Juniorów Starszych do Półfinałów Mistrzostw Polski. W kolejnym sezonie mimo dobrej gry nie udaje się obronić miejsca w I lidze. W kolejnym sezonie do zespołu dochodzą najlepsi juniorzy: M. Hańczak, P. Kurowski, T. Wojtczak, K. Małecki, J. Jurek. Zespół zajął trzecie miejsce i brał udział w barażach z “Avią ” Świdnik o awans do pierwszej ligi. Niestety bez powodzenia. Był to jednak sezon wyjątkowo udany dla zespołów juniorskich. Zespoły juniorów młodszych i starszych zajęli V miejsce w mistrzostwach Polski. Konrad Małecki powołany został do reprezentacji Polski juniorów. W punktacji łącznej grup młodzieżowych nasz klub uplasował się na II miejscu w Polsce. W sezonie 1997/1998 trenerem zostaje M. Makarski, a II trenerem G. Zawierucha. Zespół trenowany przez w/w duet zajmował odpowiednio III i II miejsce w lidze. W kolejnych latach zespoły młodzieżowe zawsze docierały do półfinałów Mistrzostw Polski. Do młodzieżowej reprezentacji Polski powołany zostaje kolejny zawodnik, Kamil Kacprzak, z którą to reprezentacją później zdobył srebrny medal Mistrzostw EUROPY. Młodsi zawodnicy klubu nadal z powodzeniem występowali w rozgrywkach, by w sezonie 2000/2001 odnieść  sukcesy.  bowiem i Juniorzy Starsi  trenowani przez Krzysztofa Jurka i Juniorzy Młodsi trenowani przez Grzegorza Pawłowskiego zajęli 4 miejsce w Mistrzostwach Polski. Był to ogromny sukces ozorkowskiej siatkówki, osiągnięty w warunkach trudnej sytuacji finansowej klubu. Lata 2002/2003 to trudny okres w działalności w działalności klubu.  Z przyczyn finansowych pierwsza drużyna zostaje osłabiona kadrowo, a trener Grzegorz Zawierucha nie radził sobie z tą sytuacją i zostaje zmieniony. Wraca ponownie Krzysztof Jurek, który utrzymuje zespół w II lidze, a rok później ponownie walczy o awans do I ligi. Udaje się to dopiero w sezonie 2005/2006. Awans na dwa lata wywalczyła drużyna w składzie: T. Wojciechowski, M. Sadecki, Ł. Kałużny, A. Pietrzak, K. Kacprzak, D. Sęk, K. Wójcik, D. Dulanowski, M. Wojtkiewicz, R. Grabarczyk, P. Prawda. W roku 2006 kończy karierę sportową, najlepszy w historii zawodnik Bzury, 17-krotny reprezentant Polski- zawodnik m.in. Jastrzębia Boryni, Morza Szczecin- T. Wojciechowski. Z zespołu odchodzi również (do Delecty Bydgoszcz) K. Kacprzak. Mimo uzupełnień (S. Krypel, D. Parkitny, K. Domagała) po dwóch sezonach w I lidze spadamy do niższej klasy. Z pracy trenerskiej rezygnuje K. Jurek, który poświęca się tylko pracy z młodzieżą. Z zespołu odchodzą kolejni zawodnicy, a mimo to uzupełniony zespół wychowankami pod wodzą trenera G. Pawłowskiego skutecznie nadal walczy w czołówce II ligi zajmując III miejsce, a Juniorzy Młodsi zajmuję VI miejsce w kraju. W 2007 roku klub odnosi  sukces w Pucharze Polski dochodząc do IV rundy: pokonując po kolei: Ósemkę Siedlce, Wilgę Garwolin i Avię Świdnik. Przegrywa dopiero z Treflem Gdańsk.
Sezon 2008/2009  był bardzo trudny.  Od grudnia obowiązki pierwszego trenera przejmuje K. Domagała. Zespół zajmuje VI miejsce w II lidze. W następnym sezonie odchodzą Marcin Sadecki (Czarni Rząśnia), Rafał Grabarczyk (Avia Świdnik).  Do klubu dołączają wychowanek Bzury Krzysztof Kurzdym, junior z Wifamy Łódź Mateusz Kowalski, wychowanek Bzury Damian Wdowiak. Trenerem zostaje G. Zawierucha. Bzura skutecznie walczy o awans do play-off zajmując IV miejsce w II lidze .
Juniorzy w tym sezonie osiągają ogromny sukces zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski , trenerem był G. Pawłowski.
W sezonie 2010/2011 nasza drużyna występuje w grupie trzeciej II ligi. Pracę z zespołem kontynuuje G. Zawierucha, z drużyny odeszli Piotr Janiak, Damian Sobczak (najlepszy libero MPJ 2010), Damian Wdowiak (najlepszy atakujący MPJ 2010). Przybyli natomiast Piotr Dłubała, Michał Krymarys, Bartosz Odwarzny. Drużynę zasiliło kliku naszych wychowanków- brązowych medalistów mistrzostw Polski Juniorów 2010r : Michał Król, Jakub Majchrzak, Damian Rybak, Artur Ancerowicz, Rafał Piasecki. Bzura ponownie zajmuje IV miejsce w II lidze.

Od sezonu 2011/2012 do sezonu 2015/2016 Bzura nieprzerwanie gra o utrzymanie w II lidze. Do sukcesów w tym czasie należy zaliczyć dwukrotne zdobycie srebrnych medali w mistrzostwach Polski w mini-siatkówce w 2014 i 2015 roku. Trenerem był Krzysztof Jurek.

Sezon 2016/2017 okazał się w dużej mierze przełomowy. Pierwszą drużynę przejął Józef Jurek, który wrócił po wielu latach z Francji.
Seniorzy wygrali pięć pierwszych meczów (w tym pierwszy mecz na wyjeździe  w sezonie zasadniczym od dwóch lat). Pierwszy raz od pięciu sezonów nie grali o utrzymanie. 8 wygranych meczów to wyrównanie rekordu z sezonu 2010/2011, a pięć zwycięstw wyjazdowych to wyrównanie najlepszego wyniku w historii ostatnich 15 sezonów. Do udanego występu seniorów dołączyła również młodzież. Po raz pierwszy w historii młodzi siatkarze Bzury zdobyli medale w mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej. Srebro pary Albert Krzewiński. Szymon Karnkowski w kadetach i brąz pary Kacper Kuropatwa/ Jakub Kurowski w młodzikach to ewenement na skalę Polski (jedyny klub z dwoma medalami w Polsce) i II miejsce w klasyfikacji punktowej dla Bzury Ozorków. Trenerzy to Przemysław Prawda i Paweł Kurowski.